SSL VPN Kurulumu


– > SSL VPN kısmında ilk olarak ‘Sunucu Virtual IP’ kısmını ayarlayalım. Bu kısma vereceğiniz IP Firewall’ın IP adres bloğu dışında bir IP adresi olmalıdır.

– > ‘Clientlar Birbirini Görebilirmi’ kısmını ‘Evet’ yaptığınız da VPN ile bağlanan kullanıcılar birbirlerini görebilirler, ‘Hayır’ yaptığınız da bağlanan kullanıcılar birbirlerini göremez.

– > ‘Aynı Sertifika ile birden fazla bağlantı’ kısmını ‘Evet’ yaparsanız bir sertifika ile tüm kullanıcılar bağlantı kurabilir, ‘Hayır’ yaparsanız her kullanıcı için ayrı ayrı Sertifika oluşturmanız gerekmektedir.

– > ‘Kullanıcılar bu sunucu üzerinden çıkış yapsın’ kısmını ‘Evet’ yaparsanız bağlanan kullanıcıların tüm internet trafiği sizin tarafınızdan kontrol edilebilir.

– > ‘ Sertifika yanında ayrıca Şifre Sorulsun’ kısmını ‘Evet’ yaparsanız ‘Kullanıcı Hesapları’ kısmında Kullanıcı Adı ve Şifre oluşturmanız gerekmektedir, ‘Hayır’ seçildiğinde Kullanıcı Adı ve Şifre oluşturmak gerekmemektedir.

– > ‘WINS’ ve ‘DNS’ kısmında Firewall’ın IP adresinin aynısını girelim.

– > ‘SSL VPN AYARLARI’  kısmında ki ‘Başlangıç IP’ ve ‘Bitiş IP’ kısımlarına ‘Sunucu Virtual IP’ kısmında verdiğimiz IP adresi ile aynı network’den bir IP adresi girelim.

– > Daha sonra ‘Konfigürasyonu İndir’ kısmından konfigürasyon dosyasını indirip kaydedin.

VPN için gerekli olan OpenVPN kurulum dosyalarını buradan indiriniz.

– > Kurulum bittikten sonra. VPN programının kurulu olduğu dizin içerisinde bulunan Config klasörünün içerisine indirmiş olduğunuz konfigürasyon dosyasını yapıştırıp programı çalıştıralım. ( Program Yönetici Olarak çalıştırılmalıdır. )

– > Eğer ayarlamaları başarılı bir şekilde yaptıysanız, programı çalıştırdığınızda size ‘Kullanıcı Adı’ ve ‘Şifre’ kısmı sorulacaktır.

– > ‘PONIVA Web Arayüzünde’ eklemiş olduğunuz kullanıcı bilgilerini bu kısma girin.

– > Bu işlemde başarılı olursa program resimde gösterilen ayarlamaları yapacak ve ‘SSL VPN’ servisini başlatacaktır.

 

 

Was this article helpful?

Hayır 0