HotSpot Yapılandırması

– > Hotspot – >  ‘Ayarlar’ kısmından ‘NET-SEC Servisi Aktif’ kısmınını aktif hale getirerek servisi başlata bilirsiniz. Tercihinize bağlı olarak diğer kutucukları seçebilirsiniz.

– > ‘TCKİMLİK no ile kullanıcı eklenme’ bu kısım aktif olduğunda kullanıcıların internet erişimi sağlayabilmesi için Kimlik numaralarını girmesi gerekmektedir..

– > ‘TCKIMLIK ile kullanıcı eklendiğinde onaydan geçsin’ bölümünü aktif ettiğiniz zaman, kullanıcının girdiği bilgiler MERNİS üzerinden onaylandıktan sonra ‘Web Yönetim Panelinde’ onaylanması için bekletilir. Sistem yöneticisi onaylamadığı sürece kullanıcı internete erişemez.

– > ‘Şifre Değiştirilebilir’ bölümünü aktif ederseniz, kullanıcılar şifrelerini kendileri değiştirebilir.

– > ‘Aynı Kullanıcı ile Birden Fazla Giriş’ bölümü aktif edildiğinde, aynı kullanıcı bilgileri ile bir den fazla cihaz bağlantı yapabilir.

– > ‘Browser Kapatıldığında Oturum Kapansın’ bölümü aktif edildiğinde, kullanıcı Browseri kapattığı zaman kullanıcının oturumu otomatik olarak kapatılacaktır.

– > ‘Kullanıcı’ ve ‘Şifre’ kısmı varsayılan olarak ‘TCKIMLIK/Kullanıcı’ ve ‘Şifre/Password’ şeklinde gösterilmektedir. İsteğe bağlı olarak bu kısımları değiştirebilirsiniz.

– > Alt kısımda bulunan ‘Aktif İnterface’ bölümünden kablosuz ağ cihazınızın bağlı olduğu fiziksel bacağını seçmeniz gerekmekte. Seçilmediği zaman ağınıza bağlı tüm kullanıcılar ‘TC KIMLIK NO’ ile internete çıkış yapabilir.

– > “Kayıt Ol” kısmına gelerek istenilen bilgileri doldurunuz.

– > ‘İsminiz’ ve ‘Soyadınız’ bölümü büyük-küçük harf fark etmeksizin yazabilirsiniz.

– > ‘Doğum Yılınız’ bölümüne sadece yıl yazılmalıdır. Örneğin: ‘1986’

– > Alanları eksiksiz olarak doldurduktan sonra ‘KAYIT OL’ bölümüne tıklayınız.

– > Bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiyseniz karşınıza yukarıda ki gördüğünüz ekran gelecektir ve ‘ TC KIMLIK NUMARASI ‘ ve ‘ ŞİFRE ‘ niz ile oturum açarak internete çıkış sağlaya bileceksiniz.

– > Hata alırsanız bir önceki ekrana dönüp bilgileriniz kontrol ediniz.

 

– > Daha önceden kayıtlı iseniz giriş ekranından bilgilerinizi girerek oturum açabilirsiniz.

– > “SMS İLE GİRİŞ” kısmını doldurak kayıt yaparsanız girmiş olduğunuz Cep Telefonuna gelen kod ile oturum açabilirsiniz.

– > ‘TCKIMLIK ile kullanıcı eklendiğinde onaydan geçsin’ bölümünü aktif edildiyse, yukarıda ki gibi – > ‘Hotspot’ – > ‘Onay Bekleyenler’ bölümünden ‘Onayla’ kısmından onay vermelisiniz.

– > Bazı kullanıcıların herhangi bir bilgi girişi yapmadan, internete direkt erişmesini istiyorsanız bu kısımda kullanıcılara ait ‘Ip Adresi’ bilgisini girerek kullanıcıları ‘Ayrıcalıklı IP’ adresleri kısmına ekleyebilirsiniz.

– > ‘Yetkilendirme Sunucularında’  ftp ,pop3, ldap , mssql protokolleri ile sistem kullanıcı kontrolü yapılabilir. Birden fazla kontrol sunucusu eklenerek kontrol yapılabilir. ’Ekle’ butonuna tıklanarak yeni bir sunucu eklenebilir.

– > Bu kısımda gerekli bilgiler eklenerek sunucu eklenmiş olur.

– > Kullanıcıların şifrelerinin ‘SMS’ ile gönderilmesini istiyorsanız bu kısımdan gerekli bilgileri girerek modülü aktif edebilirsiniz. Bu servisi kullanabilmek için herhangi bir SMS gönderme servisi olan siteden üyelik almanız gerekmektedir. (Örnek: Twilio)

– > ‘Kullanıcılar’ menüsünden ‘HotSpot’ servisini kullanan kullanıcı listesini görebilirsiniz. Eğer isterseniz ‘Ekle’ kısmından yeni kullanıcılar ekleyebilir ve mevcut kullanıcı bilgilerini düzenleyebilirsiniz.

– > ‘Kullanıcı MAC Kontrol’ kullanıcı sadece belirtilen MAC adreslerinden giriş yapabilir, diğer sistemlerden giriş yapamaz.

– > ‘Ekle’ butonuna tıklayıp, kayıt ekleyerek kullanıcı kısıtlama işlemini yapabilirsiniz.İşleminiz bittikten sonra ‘Kaydet’ butonuna tıklayarak işlemi tamamlaya bilirsiniz.

– > ‘Mod Hotel Entegrasyonu’ gerekli alanları doldurarak aktif edebilirsiniz.

Was this article helpful?

Hayır 0