Hat-Sığa Tablosu

– > Eğer kullanmakta olduğumuz birden fazla internet hattı varsa ‘Hat-Sığa tablosu’ ile bazı kullanışlı ayarlamalar yapabiliriz.

*Not

  1. Burada verdiğiniz değerlere göre hat kullanımınız orantılı olarak paylaştırılacak,
  2. Web hat dengelemede ilk önce url filtrelemede tanımladığınız ağ geçitleri kullanılır.
  3. Tanımsız olarak seçilen Ağ geçidinde bu kural geçerli olur.
  4. Net KOTA tanımladığınızda hat belirtilen trafiğe eriştiğinde otomatik olarak devre dışı kalır
  5. Net KOTA Ay sonuna kadar pasif seçildiğinde o ay bitimine kadar kotayı kontrol etmez

Otomatik Multiwan Failover = > Bu seçenek aktif olduğunda internet hatlarınızdan biri devre dışı kaldığında oradaki tüm çıkışları aktif olan hattınız üzerinden devamını sağlar.

Hat Dengeleme = > Bu seçenek ile varolan internet hatlarının kullanımı eşit olarak paylaştırılır.Örn: %50 bir hattan, %50 diğer hattan internet kullanımı sağlarsınız.

Sadece Web Trafiğini Dengele = > Bu kutucuk seçili olduğunda yapmış olduğumuz dengeleme ayarlarımız sadece ‘Web Gezintileri’ yaparken uygulanır.

– > ‘Default Wan’ kısmında ilk boşluğa paylaşım yapılacağınız hattın yüzde kaçının kullanılmasını istiyorsanız o değeri yazmalısınız.

– > ‘Net Kota’ kısmında yukarıda Not kısmında belirtildiği gibi girdiğiniz değere göre hat belirtilen trafiğe eriştiğinde otomatik olarak devre dışı kalır.

– > Kota kısmını pasif yaparsanız, herhangi bir kota sınırlaması yapılmaz.Sadece Logla kısmını seçili yaparsanız sistem kota uygulamak yerine ‘loglama’ yapar.

– > Ay Sonuna Kadar kısmını seçili yaparsanız ay sonuna kadar belirtilen kota uygulanmaz.Ay bittikten sonra kota uygulanmaya başlanır.

*Eğer birden fazla hattınız varsa bu işlemleri diğer hatlarınıza da uygulamalısınız!

– > ‘IP/Port Bazlı Gateway Kullanımı’ kısmında port yönlendirmeye benzer olarak hat kullanımında belirli port ve IP aralığından gelen trafiği aynı hat üzerinden başka bir port ve IP aralığına çevirerek trafiği devam ettirebiliriz.

Was this article helpful?

Hayır 0